Švédština

Jak je to s kurzy švédštiny?

Základní kurz švédštiny se jmenuje SFI – Svenska för invandrare (A, B, C, D) a je zadarmo. Navazuje na ně SAS – Svenska som andra språk (grund, 1, 2, 3).  Každý kurz je zakončen národní zkouškou.

Dá se naučit švédština online a zadarmo?

Ano, dá. Kromě různých učebnic lze využít třeba stránky Hej svenska či jazykové aplikace Språkkraft.

Můžu studovat SFI bez personnummer?

Ano, od roku 2015 může občan EU studovat bez PN. Ne všechny úřady ale mají ve věci stejný výklad, nejlépe se při komunikaci s úřady odkazovat na aktuální pravidla uvedená na Skolverket. Pokud komunikujete s úřady, důrazně doporučuji si najít příslušné paragrafy a odkazovat na ně. Některé obce vám ale registraci nepovolí, i když by podle Skolverket měli.

Potřebujete vystudovat všechny kurzy švédštiny, abyste sehnali práci?

Znalost švédštiny je podmínkou pro vydání některých licencí např. pro lékaře. V některých inzerátech, zejména ve veřejné sféře, můžete najít požadavek třeba na SAS 2. V soukromé sféře to je více individuální.

Více o tom v článku Jak najít práci ve Švédsku.

Studium ve Švédsku

Můžete studovat vysokou školu ve švédštině?

Ano, pokud splňujete základní požadavky, tedy grundläggande behörighet, můžete se hlásit na VŠ. Švédština je jedním z požadavků pro studium ve švédštině, a to na úrovni SAS 3. Studovat můžete samozřejmě i v angličtině. EU občané studují zdarma. Více informace třeba na Study in Sweden.

Dostanu nějaký finanční příspěvek, když studuji?

Za určitých podmínek ano. Podívejte se na stránku CSN, zda podmínky splňujete.

Uznají mi vzdělání z ČR?

Pravděpodobně ano. Nejlépe (ale ne nezbytně) poslat hned po příjezdu svoje vysvědčení a diplomy na UHR (diplomy stačí v angličtině, české vysvědčení přeložit). Švédi si vaše vzdělání přeloží a dostanete papír, jak české vzdělání odpovídá švédskému. Trvá i několik měsíců!

Více o tom v článku Jak najít práci ve Švédsku.

Práce ve Švédsku

Dá se najít práce bez znalosti švédštiny?

V některých oborech ano (s angličtinou v IT, mezinárodních společnostech, na univerzitě). Bez angličtiny a švédštiny spíše nekvalifikované práce (úklid). Švédština vyžadována u lékařů (C1 pro legitimaci), zdravotníků všeobecně, učitelů, zaměstnanců státní správy atd.

Více o tom v článku Jak najít práci ve Švédsku.

Zaměstnají mě bez personnummer?

Ano, může se to podařit, i když Švédové koukají nedůvěřivě (nejste napojeni na systém=práce navíc). Každopádně k zaměstnání někdy postačí právě samordningsnummer.

Více o tom v článku Jak najít práci ve Švédsku.

Kde hledat práci?

Ve Švédsku je okolo 70% pozic obsazováno přes známosti. Musíte tedy rozhodit sítě. Dobrý výchozí bod je vždy Platsbanken na Arbetsförmedlingen, tedy stránka švédského úřadu práce.

Více o tom v článku Jak najít práci ve Švédsku.

Kde najít pomoc s CV, přípravou na pohovory?

Podívejte se na přednášky, které jsme k tématu připravili s naší organizací Perform on Top. Arbetsförmedlingen má čas od času semináře. Také existuje spousta organizací, které vám mohou přidělit mentora či vám jinak pomoci. Příkladmo Nema Problema, Öppet Hus, Mitt Liv, New to Sweden, Perform on Top, Yrkesdörren.

Více o tom v článku Jak najít práci ve Švédsku.

Co když práci ztratíte?

Hned jak budete moci, začněte si platit jednu z A-kassa. Jedná se o doplňující pojištění pro případ nezaměstnanosti. Stát vám totiž kryje jen základní podporu v nezaměstnanosti.

Úřady a administrativa

Jak převést podporu v nezaměstnanosti z ČR do Švédska?

Podmínkou je nárok na podporu v nezaměstnanosti v ČR. Dojít se nahlásit na český ÚP s papírem o ukončení zaměstnání. Požádat o převod (formulář U2). S formulářem na švédský úřad práce po příjezdu – hlásit se tam. Dávky vyplácí ÚP ČR na základě pokynů o vaší docházce na švédském ÚP.

Co to je formulář S1, U2?

U2 – formulář pro převod dávek. S1 – formulář o pojištění. EURES je dobrým zdrojem informací.

Co to je personnummer (PN) a jak ho dostat?

Obdoba našeho rodného čísla. Dostane ho po splnění podmínek člověk pokud a) má dostatečné finance na život ve Švédsku, b) je zaměstnán, c) studuje delší studijní program, d) je rodinným příslušníkem osoby usazené ve Švédsku, zkrátka má důvod zůstat ve Švédsku více než jeden rok. Bez něho je život ve Švédsku téměř nemožný. Pravidla a vysvětlení na Skatteverket.

Co je samordningsnummer?

PN v lehčí verzi. Slouží dočasně pro krátkodobě pobývající ve Švédsku. Pravidla a vysvětlení na Skatteverket.

Dá se založit účet bez personnummer (PN)?

Ano, dá. Ale bankám se to nechce moc dělat. Obvykle trvá několik dní až měsíců dle banky.

Co to je BankID a Swish?

Bankovní aplikace, které si můžete pořídit po dostání PN. BankID – platba online, Swish – převod z účtů pomocí telefonního čísla.

Bydlení

Jak najít bydlení? Kolik to stojí?

Ceny se velmi liší podle regionu, je těžké tedy udat přesné číslo. Kolik stojí život ve Švédsku se dozvíte třeba na stránkách této banky.

Jaké jsou formy bydlení ve Švédsku?

Ve Švédsku obecně platí, že bydlíte v té nemovitosti, ke které máte užívací právo. Nemovitost buď vlastníte sami, máte ji v družstevním vlastnictví (bostadsrätt) a nebo ji máte pronajatou (hyresrätt) z první (första hand) či druhé ruky (andra hand).

Zdravotnictví

Ošetří mě ve Švédsku bez PN?

Udělení PN znamená nárok na zdravotní péči ve Švédsku, jste totiž automaticky zdravotně pojištení. Před udělením PN je třeba pokrývat zdravotní pojištění sám jiným způsobem – soukromé pojištení nebo pojištení v ČR. S modrou kartičkou máte nárok na péči po celé EU.

Neumím švédsky, jak se domluvím u lékaře?

Celkem běžně lze požádat o tlumočníka, ale většina zdravotníků umí anglicky. 

Sociální vyžití

Jak si najít kamarády ve Švédsku?

Spoustu akcí najdete na MeetUp a nebo Internations. Pro ženy existuje hned několik sociálních skupin, např. Girls Gone International v daném městě. Na Facebooku jsem založila skupinu Gothenburg Career Networking Group, která je plná odkazů pro nováčky.

Kde narazit na Čechy a Slováky?

Češi a Slováci se sdružují třeba na Facebooku ve skupinách Češi a Slováci ve Švédsku nebo Češi a Slováci ve Švédském království.

Praktické záležitosti

Mám právo na tlumočníka při kontaktu s úřady?

Ve Švédsku máte při styku s úřady právo na kontaktního tlumočníka, pokud nemluvíte švédsky a nedorozumíte se ani anglicky natolik, abyste komunikovali s úřady, zdravotnickým personálem nebo na třídních schůzkách. Informujte instituci nebo organizaci, že potřebujete tlumočníka a kterým jazykem mluvíte.

Můžu ve Švédsku volit?

S občanstvím EU lze s PN volit ve Švédsku ve volbách do Evropského parlamentu (švédské poslance, ne české), v komunálních volbách a v obdobě našich krajských voleb. 

Platí můj český řidičský průkaz ve Švédsku?

Ano, po dobu jednoho roku. Obecné pravidlo je, že když tu žijete déle než rok, vyměníte ho u Transportstyrelsen za švédský. Odkládat nedoporučuji, vyhnete se případným debatám s policií.

Kde hledat právní pomoc?

Seznam advokátů najdete na Advokatsamfundet. O právní pomoc si můžete říci i na LawLine – poradna zdarma.

Může se mnou do Švédska přijet moje domácí zvíře?

Ano, ale nezapomeňte, že musíte splnit požadavky na vzteklinové očkování, nebo vyplnit příjezdový formulář. Pokud nebudete mít všechny dokumenty správně, celníci vás mohou na hranicích otočit domů. Více informací na Tullverket (Celní správa).

Poslední aktualizace článku: 07.09.2023