Švédské vězení

Téměř čtyři roky jsem pracovala v největší vazební věznici v celé Skandinávii. Jaké to bylo?

Nedávno mi říkala kamarádka, jak by pojmenovala svůj život, kdyby to měla být kniha nebo film. Já jsem se zamyslela a říkám, že můj by se rozhodně jmenoval 10 šílených nápadů, které vám změní život. A teď o jednom z nich. Bydlím ve Švédsku. První roky jsem o svém pobytu ve Švédsku často psala.  Hlavně o tom, jak bylo náročné získat personnummer, naučit se jazyk a získat práci ve svém (policejním) oboru. O vězení.

Švédské vězení s vysokým stupněm ostrahy

Ve Švédsku jsem zhruba 4 roky a 8 měsíců. Z toho jsem pracovala více než 3 a půl roku v jedné z největších vazebních věznicí ve Skandinávii s vysokým stupněm ostrahy. Já, holka malého vzrůstu, imigrantka a ještě poměrně mladá. Z pochopitelných důvodů jsem si práci nechávala pro sebe. Vzhledem k tomu, že již ve vězení nepracuji a nemám k němu vůbec žádné vazby, vám povyprávím, jaké pocity zanechá švédské vězení na české holce z Prahy.

Poslední rok byl velmi turbulentní. K práci na plný úvazek ve vězení jsem ještě na půl úvazku studovala tlumočnictví ze švédského do českého jazyka (a naopak), jeden z dalších šílených, ale skvělých nápadů, které jsem dostala. Náročné studium jsem se snažila skloubit s aktivitami naší švédské organizace Perform on Top (organizace pomáhá s hledáním práce a integrací cizinců, kteří přichází do Švédska – mrkněte na stránky), náročným studiem a prací.

Švédské vězení
Národní park Kosterhavet.

Hotový Armagedon

Nevím, jak vy, ale já, když čtu české zprávy, mám pocit, že snad žiji v paralelním Švédsku. Hotový Armagedon. Vůbec máte pocit, že Švédsko je v úplném rozkladu. Tohle je těžké posoudit, i když žijete ve Švédsku. Každý má svůj názor. Pro mě je to také těžké posoudit, i když (a právě i navzdory tomu) jsem téměř čtyři roky žila mezi těmi, kteří jsou z těchto těžkostí viněni. V takovém rozkladu, které někdy česká média kreslí, Švédské království určitě není. Ale realita je pro dotčené segmenty státního aparátu poměrně tvrdá. Bez debat.

Přijít jako česká holka ke Švédské vězeňské službě nebylo jednoduché. Ve Švédsku jsem nebyla ještě ani rok a myslím, že jsem si plně neuvědomovala náročnost této výzvy, i když jsem právě tohle studovala v Čechách. Švédsky jsem uměla dostatečně na to, abych tuto práci dostala, ale na práci ve vězeňském prostředí by vás nepřipravilo dopředu asi nic. Elektronický slovník jsem si vzít z logických důvodů nemohla a nezbývalo mi než do toho jít po hlavě. Ze začátku si psát švédská slovíčka, kterým jsem nerozuměla a hledat si je po práci doma – naučila jsem se obrovské množství slangových slovíček, odborné terminologie a vězeňského žargonu.  Navíc mám super zásobu sprostých slov. Naučit se samotnou práci, získat si respekt kolegů a vězňů, projít interním vzděláním, a ještě k tomu zvládnout jazykový aspekt… Švédské vězení byl jemně řečeno nářez.

Právě mě propustili z vězení

Práce ve vězení má jisté výhody, například se o ní lehce vtipkuje, třeba Dnes nedorazím na party, sedím ve vězení anebo Právě mě propustili z vězení. O něco méně lehká je samotná práce, ve které potkáte lidi s neuvěřitelnými životními příběhy a náturami. Zažijete spoustu stresujících, hraničních, srdcervoucích ale i veselých chvil, které by vydaly na desetidílnou knihu. Vzpomínám si, že jsem první týdny brečela na zemi v kuchyni, že tuhle práci nikdy nemůžu zvládnout po roce ve Švédsku. Každý den prvních pár měsíců jsem byla blízko výpovědi, ale řekla jsem si, že budu brát jeden den po druhém. Nevzdala jsem to, zůstala jsem téměř čtyři roky, a nakonec jsem se do své práce zamilovala. Lidé pracující ve vězeňství si zaslouží respekt za službu, kterou odvádí společnosti.

Švédské vězení
Švédsky.

Bachař? Nikdy!

Všem svým známým jsem říkala, že bych nikdy v životě nechtěla pracovat jako bachař nebo řidič autobusu. Jednu položku mám už ze seznamu odškrtnutou. Řízení budu potřebovat ve své další práci. Morálem mého dnešního psaní je, že někdy se z toho, čemu se bráníte, vyklube zajímavá věc. Všem, kteří se ve svém životě něčeho bojí, bych doporučila zdravě se hecnout a posunout hranice svojí komfortní zóny. Možná za touto hranicí narazíte na tu nejlepší story vašeho života.

P.S: Můžete třeba začít jako já deset let zpátky– sledujte Mladiinfo, zapojte se do nějaké domácí nebo zahraniční aktivity, začněte naplňovat svůj potenciál a posunovat hranice možného.