Evropský parlament I: První díl

Každý student hledá během školy stáž v oboru. Co když se ale poštěstí dostat se na stáž přímo do Evropského parlamentu? Sledujte, jak si Kristýna vede na jednom z Generálních sekretariátů.

Rozhodla  jsem se, že se s vámi podělím o svůj právě se píšící evropský příběh. Nevyzpytatelným řízením osudu jsem měla to štěstí a prošla jsem velikým sítem uchazečů o stáž do Evropského parlamentu. To nejmenší, co mohu udělat, je podělit se o své postřehy s ostatními. Protože podobné stáže jsou velmi populární a jak nám v Parlamentu stále opakují: tato zkušenost je pro absolventy jedinečná a mnohdy otvírá dveře s několika západy.

Nejdříve si ujasněme, na jaké stáži vlastně jsem. Evropské instituce totiž nabízí spoustu stáží. Nejen v Bruselu. A nejen v Parlamentu. Na stáž se také můžete přihlásit do Výboru regionů, do Evropské komise, na Stálé zastoupení země při EU, do Eurojustu, Europolu… I v Parlamentu můžete vykonávat různé druhy stáží, které se liší náplní i postupem, jak se k nim dá dostat – nabízí se stáže  placené, neplacené, novinářské, překladatelské, poslanecké, na Sekretariátu. My budeme mluvit převážně o Sekretariátu, kterých je v Europarlamentu celá řada. Vzhledem k závazku mlčenlivosti budou však některé aspekty a detaily stáže taktně zamlčeny.

Přehled některých euroinstitucí, které nabízejí stáže:

První výzvou, které mnoho zájemců o stáž čelí, je přihláška samotná. Mít trpělivost s vyplněním přihlášky je kruciální. Jak se lze na stáž přihlásit? Obecně se ke stážím přihlašuje několikrát ročně v pravidelných termínech. Deadline za vás pohlídá třeba Eurodesk deadline reminder.

Pro proces vyplňování si připravte velmi silné nervy a dokumenty typu občanský průkaz nebo vysokoškolský diplom. Pohodlně se usaďte a udělejte si minimálně na hodinu volno. Během procesu se totiž vyplňuje spousta oddílů o všech vašich navštěvovaných školách, aktivitách, úspěších, jazykových schopnostech, motivaci… Podle toho, do jaké instituce se hlásíte, je přihlašovací proces modifikovaný. Motivační dopis však čekejte vždy, proto je dobré se připravit předem. Někdy máte na vyplnění formuláře jen omezený čas a ten když vyprší, musíte začít celý proces znovu.

Celá vaše budoucí kariéra stážisty závisí jen na této přihlášce. Hlásí se však tisíce uchazečů. Jak udělat zrovna vaši přihlášku atraktivní? Toto se diskutuje na všech internetových fórech. Průměrný stážista prý ve 26 letech umí 4 jazyky a má dva vysokoškolské diplomy. Podle oficiálních stránek je počet zájemců do všech institucí okolo 25 000 a vybraných jich bývá pouze 600. Mezi odmítnutými je spousta velice chytrých a kvalifikovaných lidí. Jak jsou lidé vybíráni, to nikdo neví. Někteří tvrdí, že je proces netransparentní, jiní, že hraje roli náhoda. Ne. Určitý díl neovlivnitelnosti je přesto však přítomen – roli hraje určitě spousta faktorů, které nejsou na vás: jací jsou lidé, kteří vás vybírají a jak se zrovna vy hodíte k úkolům, kterými je třeba se zabývat.

Mých 172 bruselských kolegů z Parlamentu a pár desítek či stovek z ostatních institucí.
Mých 172 bruselských kolegů z Parlamentu a pár desítek či stovek z ostatních institucí.

Podle mého mínění není na škodu, jestliže se vám podaří v přihlášce prodat všechny své dosavadní dovednosti získané ať z formálních či neformálních aktivit. Určitě je dobré uvést i zkušenosti získané během různých stáží, dobrovolnických projektů, členství v organizacích… Neuškodí dávka zdravého sebevědomí a co je důležité – vyjevte vaše evropanství. Posoudím–li profily ostatních úspěšných uchazečů, tak kromě toho, že jsou to mladí a neuvěřitelně chytří lidé, mají jedno společné: koňskou dávku zájmu o dění v Evropské unii  ve studijním i osobním životě.

Souhrnné tipy, které vám určitě pomohou:

 • pravdivé uvedení veškerých skutečností, zejména jazykových schopností, které mohou být prověřeny Skype pohovorem jakou součásti výběrového řízení
 • uvedení všech zkušeností, které člověk má – od stážisty se neočekává oslnivá kariéra, ale spíše zkušenosti jako předešlé stáže, členství v zájmových, studentských organizacích atd.
 • co nejpřesnější vymezení představ o budoucnosti, oblast profesního zájmu a oblasti, ve kterých se chcete v budoucnu pohybovat
 • vášeň a zapálení do vašeho oboru
 • pečlivý výběr a seřazení několika Sekretariátů, ve kterých si přejete být umístěni (přihlášky se přeposílají právě na konkrétní direktoráty, které je hodnotí samostatně). Každé „DG“ ( Sekretariát) je jinak veliký, důležitý a stážisty oblíbený, tudíž dostává jiné množství přihlášek

Mluvíme–li o Evropském parlamentu, po vyplnění přihlášky vám přijde e-mail a do několika měsíců můžete čekat rozhodnutí. Závod pro vás končí ve chvíli, kdy dostanete e-mail, že jste nebyli předvybrání („shortlisted“). V té chvíli vám nezbývá nic jiného než zkusit přihlášku znovu. Lepší zprávou, ač ve valné většině případnou taktéž konečnou, je rezervní list. Již jednou jsem se ocitla v rezervním listě, nicméně na tyto jedince dojde až ve chvíli, kdy odmítnou vybraní uchazeč, tudíž věc je dost nejistá…

Nejlepší zprávou, kterou můžete obdržet je, že jste byli pre-selected. Ve většině případů to znamená, že je vyhráno. Poté, co vám přijde tento radostný e-mail, jste vyzvání, abyste odeslali podepsanou přihlášku, identifikační doklad a vysokoškolský diplom. Je možné, že v některých případech budete vyzváni o další doplňující informace jako je potvrzení úrovně jazyka, absolvování Skype pohovoru.

Krátce odbočím k Evropské komisi. Zde je systém pro výběr stážistů rozdílný. Nejprve se musíte dostat do „bluebook“. V této chvíli jste také předvybráni, nicméně na vaše místo připadá ještě několik jiných stážistů. Vrátím–li se zpátky k EP, ve chvíli, kdy odešlete dokumenty, můžete zhruba do dvou týdnů čekat, zda byly v Bruselu papíry uznány za uspokojující. V té chvíli obdržíte e-mail, že vaše složka je kompletní a vyčkáte dalších několik týdnů na Admission letter. Mezi těmito momenty dochází asi k největšímu napětí. Admission letter totiž dorazí tak 2-3 týdny po tom, co vám napíšou, že je vaše složka kompletní. Dopis dorazí. V té chvíli držíte první oficiálnější doklad toho, že opravdu jedete.

V momentě přijetí začínají trable s hledáním vhodného bydlení. Evropský parlament vás pojistí a proplatí vám dokonce i cestu do Bruselu, ale ubytování si musíte najít sami. Hledání ubytování se může zdát jako oříšek, ale je dobré se řídit pár tipy a brzy se poštěstí:

 1. Jako první by měly vaše kroky vést na server ceslobe.org. Jde o styčný bod Čechů a Slováků v Belgii a můžete zde najít spoustu inzerátů. Velice často pronajímají pokoje stážistům české rodinky.
 2. Ač je lákavé bydlet s ostatními stážisty, vytvořit tzv. „coloc“ je těžší, než se k nějakému připojit. Bydlení se stážisty nabídne některé z ubytovacích zařízení pro studenty ve stylu koleje.
 3. Důkladně se přeptejte, v jaké čtvrti vám ostatní doporučují bydlení. Ne všechny části Bruselu jsou malebné a bezpečné.
 4. Doprava je celkem drahá v Bruselu – bydlení poblíž se hodí. Většina stážistů bydlí v European Quartier okolo institucí EU, nebo v Ixelles, dobré čtvrti, z kteréžto někdy můžete chodit do práce i pěšky
 5. Neplaťte zbytečně moc! Bydlení lze sehnat již od 300 Euro měsíčně a není třeba platit více než 550-600 Euro.
 6. Najděte si na FB skupiny týkající se bydlení v Bruselu.
 7. Nechte se inspirovat weby, na které dostanete doporučení spolu s admission letter.
 8. Když bydlení nenajdete, pořád můžete zůstat v hostelu první dny a hledat na místě, nebo přijmout nabízenou pomoc od pracovníků helpdesku pro stážisty.

V době, než opravdu odjedete, už moc dalších informací nedostane, ale jedná se o individuální záležitost – míra komunikace záleží na vašem supervizorovi. Můžete do kanceláře poslat e-mail a přeptat se, zda je třeba si nějaká témata nastudovat předem a co vlastně budete dělat. Čeká vás stále dokola kontrolovat, zda opravdu chtějí tak málo k vyplnění a zda jste na nic nezapomněli. Nezapomněli – opravdu s sebou stačí přivést to, o co vás ve stručných e-mailech žádají a smlouva o stáži je podepisována až na místě. Před odjezdem se můžete podívat na Facebook, většinou někoho napadne založit skupinu pro stážisty. Což může být celkem výhodné, pokud se chcete seznámit s novými lidmi ještě než odjedete, nebo zjistit, kdo s vámi bude pracovat.

Autorka se právě nachází v prvních dnech svého působení v Bruselu. Jaké jsou její dojmy z města a z toho, jak to na Rue Wiertz funguje? Sledujte seriál o Evropském parlamentu – novinky ze života stážistů se dozvíte  v jeho příštím díle!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *