S programem Work and Travel vyráží každý rok více a více studentů strávit léto za mořem. Chcete taky, ale pořádně nevíte, co a jak?
Program je v podstatě otevřený a přístupný úplně každému. Je zde jen několik podmínek, které je nutno splnit – být zapsán jako student na vysoké škole, mít peníze na počáteční investici a umět trochu anglicky.
Jestliže chcete vyrazit do USA, je třeba se začít dívat celkem dopředu. Protože je program velice populární, některá místa jsou záhy po otevření plná. Registrace se otevírají ještě před Vánocemi. Práci získáte buď na jobfairu, který pořádá přímo zaměstnavatel, nebo prostřednictvím pohovoru třeba po SKYPE.
V České republice je nutné mít agenturu, která spolupracuje s americkou agenturou a bude Vás „sponzorovat“. Vyjet na vlastní pěst a pracovat v USA legálně je bez zprostředkovatelů dost složité a ne moc spolehlivé, pokud nemáte kontakty v USA. U nás je hned několik agentur, na které se můžete obrátit – Student Agency, Czech us, ATEP, Campleaders… Agentury jsou různě kvalitní a různě drahé. Pečlivě si proto přečtěte recenze na internetu, mnohé prozradí.
Celkové náklady na to, aby člověk do Ameriky vyjel, se pohybují mezi 30-50 000 korun včetně letenky. Agentury si samozřejmě účtují za zprostředkování, další položky jsou poplatek za vízum a za letenky. Minimální mzda je v USA 7,25– pracovnící z Čech patří mezi ty „bohatší“, tudíž časy, kdy si člověk vydělal v USA hromadu peněz, už pominula, někdy se vložená investice nemusí vrátit.
Angličtinu samozřejmě člověk znát musí, nicméně úroveň znalostí často závisí na pozici a na zaměstnavateli. Z osobních zkušeností lze říci, že spousta lidí odjela s angličtinou na úrovni míííííírně pokročilý.
Nejpopulárnější jsou pozice plavčíků v různých vodních parcích. Časté jsou také pozice v housekeepingu, na pokladně, v restauracích, v hotelech, v národních parcích… Při výběru lokality se zamyslete, zda chcete volný čas trávit popíjením, nebo druhou prací (město). Během svého pobytu nejpravděpodobněji potkáte spoustu studentů z Jižní Ameriky a z různých, většinou „chudších“, částí Evropy – Finsko, Česko, Polsko, Slovensko, Rumunsko, Ukrajina, Bulharsko, Rusko, Turecko…
Dle typu programu a zaměstnavatele můžete být různě ubytováni – my jsme byli ubytováni v teprve několik týdnů postavených domcích se stovkami dalších studentů. Městečko, kde jsme pracovali, má mimo sezónu pár tisíc obyvatel, v létě ale doslova žije a počet obyvatel několikanásobně stoupne.
K programu Work and Travel patří neodlučitelně onen měsíc na cestování. Neváhejte ho využít, protože je škoda odjet z Ameriky, aniž byste navštívili nějaké místo. Peníze, které si v létě vyděláte, Vám určitě vystačí.