Co vás v zahraničí nemine

Jak se žije ve Skandinávii. Jak se připravit psychicky a čemu rozhodně ve Švédsku neutečete.

Tento článek bych mohla nazvat Věci, které jsem si myslela, že mě minou, ale vůbec mě neminuly. 

A to jsem se považovala za celkem zkušenou dočasnou obyvatelkou několika cizích zemí. A to jsem se stěhovala do Švédska. Do vyspělé evropské země, která je k cizincům snad nejotevřenější z celé Evropy. Oproti které je moje milovaná vlast v oblasti přístupu k cizincům a jejich integraci v temném středověku.

Které věci mě tedy ve Švédsku neminuly?

Bez jazyka si neškrtnete

Švédsko je země, která nabízí rovné příležitosti všem, kteří se snaží. Švédsko je rovné. Velmi rovné. Všichni totiž začínají na stejné startovní čáře. V praxi to u stěhování znamená, že pokud na to jdete opravdu od podlahy (nemyslím studium na zdejší VŠ či domluvenou práci v angličtině), na stejné startovní čáře začínáte taky. Bez ohledu na to, co jste ve své zemi dělali.

Byli jste lékaři? Právníci? Nevadí. Bez švédštiny vás stejně nikdo pravděpodobně nezaměstná a ani vám nevydá licenci k provozování profese dříve, než projdete doplňujícím a jazykovým vzděláním.

No, asi to v žádné další evropské zemi jiné nebude. Ve Švédsku máte alespoň dobré podmínky, jazykové kurzy jsou tady zdarma. Zapsat se na ně jako občan EU je celkem jednoduché. Ale stejně, bude to trvat při hoooooodně intenzivním tempu minimálně rok. A ty hodiny učení vám nikdo neodpustí.

Musíte začít úplně od nuly (a to bolí)

Někdy mi přijde, že jsem někde po cestě sem ztratila zavazadlo, které obsahovalo vzdělání a zkušenosti, které jsou jasně srozumitelné v zemi, kde je obdržíte, ale postrádají stejnou vypovídající hodnotu v zemi cizí.

Myslela jsem, že se tyto věci budou tak nějak automaticky počítat, ale ouha. Aby se to všechno později počítalo, musím vzdělání nejdříve potvrdit oficiálně u švédského orgánu UHR. A pak přesvědčit zdejší o přenositelnosti vzdělání a pracovních zkušeností ze země, o které toho většinou až tak moc nevědí.

Podle výzkumů pracují imigranti na horších pozicích než ve své vlasti. Situace, kdy vzdělané Ukrajinky v Česku uklízí, jsou poplatné i pro cizince ve Švédsku. S tím rozdílem, že pokud se Ukrajinka u nás, která chce pracovat dejme tomu ve státní správě, zakousne do češtiny stejně jako já do švédštiny, stejně ji nikdo nenabídne po deseti měsících pracovní místo ve státní správě. Ukrajinka, stejně jako občan Evropské unie, narazí v Čechách na problém: trvalý pobyt nebo občanství České republiky jako podmínka pro řadu zaměstnání.

Cesta je dlouhá. Delsjön.

Kdo ví, proč je Švédsko jiné. Naštěstí. Možná nedostatek kvalifikovaných švédských pracovníků, možná léta soužití ve společnosti, kde jsou cizinci její běžnou součástí. V práci mnou zmítají různé negativní pocity, ale přiznejme si, že minimum z nich pramení z toho, že by tady byli ke mně rasističtí a dívali se na mě shora, protože pocházím odjinud. Jakmile se naučíte jazyk jejich kmene, Švédi nemají problém vás brát jako sobě rovného a zapomenout na to, že jste cizinec.

Plná integrace není na počkání

Největší výzvou ve Švédsku se tak pro mě stává, že chci ostatní (nebo vlastně sebe?) přesvědčit, že si to vše zasloužím. Ač jsem schopna ve švédštině pracovat, tak zatím nejsem schopna na úrovni rodilého mluvčího vyjádřit všechny moje myšlenky a plnohodnotně se zapojit do konverzace lidí, kteří tady tráví svůj život. Neznám jejich filmy, u politiků ještě tápu. Celý život v zemi těžko můžu srovnávat s mojí délkou pobytu.

Navíc prostě neznám po 481 dnech ve Švédsku nějakou tu část ze 125 000 švédských slov. Překvapení. Když ale trávíte v práci valnou část dne, kdy jste vzhůru (a to díky extrémní únavě a dlouhé pracovní době doslova), tak nějak chcete přece jen aspoň trochu zapadnout. A tak mám pocit, že mě nikdo nemá vidět, jak si hledám švédská slovíčka, co neznám, protože by to byl hrozný trapas a tak vůbec.

Musíte o sobě hrozně přemýšlet

Jedno odpoledne kolega blahosklonně komentuje, že možná úplně všemu nerozumím a že je možná ze začátku těžké pochytit všechny švédské souvislosti, co na sebe pinkají lidé, co se už nějaký pátek znají. Prý ať se normálně zeptám, pokud nebudu něčemu rozumět. Tady jsou na cizince, co se učí jazyk, prostě zvyklí. Zeptat se?! To mi ale nepřišlo nikdy na mysl, jelikož jsem byla zaneprázdněná maskováním své domnělé odlišnosti a myšlením, o tom, co si myslím, že si myslí ostatní.

To odpoledne si uvědomím, že tohle fakt není cesta, že se můžu snažit sebevíc, ale za 16 měsíců tohle fakt nemám šanci dohnat. Že bude lepší vykašlat se na to, že nejsem dokonalá a přiznat si, že některé věci potřebují čas. Uvědomit si, že mám trochu jinou startovní pozici než moji kolegové, co tu bydlí roky, a že je skvělé, že jsem dostala ve Švédsku šanci. Pocity, které kompletně přepisují všechno, co jsem o sobě věděla, se mi v této intenzivní době řadí do fronty.

Jönköping.

Zvykáte si na všechno jiné

Objektivně je Švédsko dobré místo k žití. Příroda je krásná. Mají tady zálohy na plast a plechovky, jezdí tady spoustu elektroaut a hybridů, kol a běžců je více než aut. Stát nahrává těm, kteří chtějí myslet zeleně.

Se zdravotníky komunikujete online, e-recepty vám vydají v každé lékárně na občanku. V práci si můžete vzít až pět dní téměř 100% placeného volna bez lékařského potvrzení.

V rovnostářském Švédsku hodně lidí vydělává podobně. Rozdíly mezi platy žen a mužů jsou příznivější než v naší vlasti. Rodiče mají dny vyhrazené na péči o potomky, kdy je uvolní z práce. Mladé ženy to tu mají díky všem benefitům o něco snažší, když chtějí založit rodinu a zároveň nevypadnout z pracovního procesu na několik let.

Úředníci vám tu drásají nervy stejně jako v Čechách, ale alespoň díky rozsáhlé elektronizace státní správy nemusíte na úřady osobně tak často.

Kdyby bylo Švédsko spolužák nebo kolega, tak řeknu, že je teda pěkný šprt a snaživec, který je se svými jedničkami trochu otravný. Musím ale uznat, že tady fungují věci, o kterých si v Čechách zatím sníme. Stejně mě nemine, aby mi ve Švédsku nechyběly všechny ty věci, co jsou v Čechách tak důvěrně známé. A také rodina a všichni ti lidé, co jsem nechala doma.

Česko možná má mouchy, ale stejně je to moje rodná země a vždycky bude. Místo toho jsem ve Švédsku. Většinu času se snažím nepřipadat si hloupě a maluju si obrázky o tom, o kolik lepší a jednodušší by to bylo kdekoliv jinde. Ve Švédsku to není jednoduché pro žádného cizince. A stejně by to nebylo jednodušší pro kohokoliv jiného kdekoliv jinde.

Naopak mám plíživý pocit, že být cizinka v Čechách, zapotím se trochu více.

Článek byl původně publikován autorkou na stránce Mladiinfo v roce 2019. Pro větší přehlednost je článek přesunut na tento oddělený blog.