Sonda do švédské duše

Jací vlastně Švédi jsou? Co je pro život v této skandinávské zemi typické?

Sonda do švédské duše

Sonda do švédské duše. Nedávno se mě někdo zeptal, jací ti Švédi vlastně jsou. A tak jsem se rozhodla s nadsázkou napsat něco o Švédech. Článek tak objektivně subjektivní, jak jen může po roce a půl ve Skandinávii být. Postřehy okem ne švédského matadora, nýbrž okem relativního švédského písklete ze střední Evropy.

Stereotypy o Švédech: IKEA a masové kuličky

Řekne-li se Švéd, první asociace padne na obchod IKEA a masové kuličky. Zhruba takhle obsáhlé byly moje znalosti o Švédsku, než jsem v něm začala bydlet. Jediná moje zkušenost s celou Skandinávií se skládala z třítýdenní dovolené s rodiči v Norsku zhruba 10 let zpátky. Po pár měsících pobytu v novém domově a prvním setkání s domorodci se moje vidění rozšířilo. Dobře, Švédi opravdu rádi masové kuličky . A stejně jako celá Evropa nakupují v IKEA. Ale to není všechno.

Sprchy a toalety v kempu. Bez vyzutí dále ani krok! Autor Kristýna Wagnerová

Někdy mi přijde, že Čechy jsou mentalitou vzdálené od Švédska milion světelných let. Naopak je i spousta zvyků, kdy se se Švédy velmi lehko identifikujeme: zouvání bot, chalupy (sommarstuga), oblíbenost florbalu (innebandy) a vášnivá láska k hokeji. Nějakou záhadou sdílí čeština a švédština dokonce několik slov, který mají totožný význam v obou jazycích, třeba slovo vrak nebo skrin (naše skříň).

Na některé záhady a podivnosti Skandinávie jsem si zvykla a přijala je za své. Některým jsem stále nepřišla na kloub. Na to, že se neprodává alhohol v supermarketu, nýbrž jen a pouze v obchodu Systembolaget, se dá zvyknout. Na co zvyknout nedá, je výsostně švédský manýr dávat na pizzu banán a arašídy.

Na kloub je taky těžké přijít tomu, jací ti Švédi vlastně jsou, aniž bychom generalizovali. Švédsko je totiž podstatně barevnější než naše domovina. Některé generace přistěhovalců se asimilovaly dokonale, některé méně.

Každopádně se kultury vzájemně promíchaly. A tak se lehce může stát, že si budu vesele popisovat místo Švédů Albánce, Srby, Turky nebo Iránce. Švédsko – přes protesty některých politických uskupení – dnes tvoří ti s krví Vikingů stejně jako můj zubař ze Sýrie, somálský řidič, finský soused a koneckonců i já.

Švédští důchodci

Jedno mají ve Švédsku a Čechách společné – ve volební komisi nejradši sedí starší lidé. Dny si krátí klábosením o tom, jaké to bylo za starých časů a probíráním společných známých. A tak prvními domorodci, se kterými jsem se měla tu čest trávit tři týdny celý pracovní den u voleb do švédského parlamentu Riksdagen, byli starousedlíci. Zde ve městě se narodili 70 let zpátky a pravděpodobně v něm do 30 let také umřou.

Takový postarší švédský obyvatel Göteborgu se bude možná jmenovat Gunilla nebo Anders. Nebo Glenn, protože všichni v Göteborgu se jmenují Glenn (typický göteborský vtip, hahaha). Bude pamatovat časy, kdy ve městě ještě nebyla automobilka Volvo. Tahle generace mě překvapila přátelstvím k technologiím, otevřeností vůči cizincům  (alespoň těm, co vypadají podobně jako oni a mají zvyky jako oni). A angličtinou stále ještě lepší než má průměrný obyvatel České republiky. Generace Gunill a Andersů mě naučila, že pokud chceš své sousedy špehovat, tak na FB můžete zapomenout. Ve Švédsku, které pojímá právo na soukromí trochu rozdílněji než my, máte lepší nástroje.

Zima v Göteborgu.

Špehování po švédsku

V každé knihovně si totiž můžete vyžádat Taxeringkalender, ve kterém jsou zveřejněny deklarované příjmy všech tvých sousedů. Stačí tedy jen nalistovat příslušný objekt a už jen popustit uzdu fantazie, jak si mohl soused to nové auto dovolit. Obdobně si můžete vygooglit, jestli je soused namočen v nějakém soudním sporu, na stránce Eniro vám vyběhne po zadání jména telefonní číslo a adresa. Najít si můžete, jak se ve tvé čtvrti volí, jaký mají lidé průměrný příjem a jaké auto přibylo do ulice jako poslední. Podle poznávací značky vám vyběhnou na internetu údaje o kondici auta, poslední technické a jestli bylo auto bouráno.

Obyvatel Čech se pravděpodobně zděsí, jak to tady Švédi vedou. Ale pravdou je, že svoje jméno si můžete v některých vyhledáváních skrýt. Informace, které vyhledat lze, jsou ve Švédsku z hlediska práva veřejné a podle švédského nejlepšího vědomí a svědomí slouží k informovanosti lidu.

Koneckonců na Facebooku nebo Instagramu na sebe napráší člověk také leccos, řekl by zastánce švédské transparentnosti. Je však zajímavé přemýšlet o tom, jak by tuto kulturu přijala naše země, která má s dozorem občanů zcela jiné historické zkušenosti.

Jaro v Göteborgu.

Švédská dovolená

Švédi říkají svému typickému severskému Pepíkovi sven nebo svensson. Svensson je totiž velmi běžné příjmení stejně jako náš Novák. Švédský Pepa Novák středního věku by se tedy možná jmenoval Sven, Glenn, Lars, Olof nebo Tobjörn. Mohl by třeba pracovat s auty nebo minimálně veterány milovat, bydlet v řadovém domku a jednou ročně jet na pár týdnů do Thajska na dovolenou neboli semestr.

Semestr. Posvátné léto. Dovolená. A to minimálně tři, čtyři týdny v kuse. Když léto, tak už pořádně. A tak v únoru začíná bitva o nejlepší termín dovolené a bookování letních cest do Thajska, Evropy nebo do kempu s dětmi. V létě Švédsko stojí a nemá velký smysl cokoliv podnikat. Stálí zaměstnanci jsou zahrazeni desítkami mladých studentů, kteří řídí většinu institucí s pár zbylými odvážlivci po většinu léta.

Když přijde na sociální setkávání, Švédsko má jistá specifika. Kromě AW, tedy afterworků, pravidelných pátečních popracovních party,  a povinně-nepovinné fiky během pracovního dne se rádi se potkávají na hromadných akcích typu bakluckeloppis (blešák z kufru auta). Civilní společnost tu na rozdíl od milionu českých spolků, klubů a sdružení z většiny řídí různé městské odbory či knihovny. Společnost naopak supluje město nebo stát na místech, kde by to Češi nejméně čekali – jako policejní dobrovolníci nebo organizované patroly hledačů-dobrovolníků pátrajících po ztracených spoluobčanech: Missing People.

Jak to s tou uzavřeností teda je?!

Švédi mají pověst uzavřených seveřanů, ale je to takhle doopravdy? Těžko říct, kdo s tímto stereotypem přišel první. Pokud to byl Američan nebo obyvatel Jihu Evropy tak ano, Švédi jsou opravdu rezervovanější. Ale každý Čech by si mohl sáhnout do vlastního svědomí, protože Češi zřejmě úplně zásadně odlišní nebudou. Ve Švédsku má každý své kamarády už od školky nebo od základní školy a Švéd, který se jako dospělý přestěhuje do jiného města, si musí nové kamarády najít stejně jako cizinec. Švédi jsou jako cibule a pod první slupkou, která jde dolů celkem hladce, tě čeká dalších dvacet, než přeskočíš ze zóny známého do zóny přítele. Najít si švédské kamarády bude trvat o dost déle než najít kamarády-cizince.

Ač sami Švédi někdy vtipkují o společných bytových prádelnách tvättstuga jako o testovacím prostředí schopnosti se Švédy vycházet, co se týče přátelství se Švédy, nelze hned přejímat stereotyp o tom, zda jsou Švédi uzavření nebo ne. O tom ať si udělá názor každý sám. 

Léto v Göteborgu.

Jací jsou švédští mileniálové?

Sven mezi 20 a 30 by se jmenoval možná Jenny, Emma nebo William. Uměl by dobře anglicky, podíval se už možná na nejméně jeden další kontinent mimo Evropu a životní prostředí by mu bylo o něco bližší než českým politikům. Pravděpodobně do práce běhal, možná jezdil na kole nebo by aspoň skoro každý den trénoval.

Celkem pravděpodobně by měl rád vážené bonbony, godis. Ty jsou ve Švédsku tak oblíbené, že najdete celé obchody, které prodávají desítky, či dokonce stovky druhů vážených bonbonů a jí je tady snad úplně každý bez rozdílu věku. Ale jedl by je pravděpodobně jen v sobotu (lördagsgodis), hned po tacos v pátek (fredagstacos). Cukr tady má hned několik svátků – Švédové slaví třeba den perníku kladkaka (7. října) nebo oblíbený 25. únor a Fettisdagen, den lahodných semel plněných mandlovým krémem a šlehačkou.

Mladý Švéd asi tak často neslyší české co z tebe bude, protože jinak si nevysvětlím, že přehnaně nehrotí nějaké formální vzdělání jako jsme zvyklí v Čechách. Dost možno si dává mezi střední a vysokou školou nějaký ten rok oraz. Vyzkoušet si, jaké je to pracovat a hlavně, co by ho bavilo studovat.

Díky systému studentských podpor CSN a vstřícným zaměstnavatelům je tak možné začít studovat v pozdních dvaceti letech. Nebo si po letech práce vzít – alespoň ve státní správě – služební volno tjänsteledig a ve 40 nebo 50 letech začít studovat masérství, hudební produkci nebo robotiku jako mí kolegové. Prací tady všeobecně tolik nežijí – privátní život je posvátný a balanc mezi prací a rodinou je nedotknutelný.

Spotify, Volvo, Ericksson a ty další

Hned potom, co jsem se otřepala z nehladkého přistání a Švédsko mi otevřelo své brány přidělením personnumer, zařídila jsem si jeden z největších ulehčováků života ve ŠvédskuBankID a Swish.

  • Swish, aplikace, kam naklikáte telefonní číslo vašeho protějšku a jemu na účtu přistane během pár vteřin požadovaná částka – vůbec nic se za používání neplatí,
  • BankID, aplikace, která si pamatuje můj otisk prstu, což je to jediné, co potřebuji pro potvrzení platby, online objednání se u lékaře nebo přihlášení se na svůj účet u jakékoliv dalšího úřadu státní správy. Edit 2022: Nyní přichází bankovní identita už i do Čech!

Švédi jsou prostě technologičtí králové. Při podpisu první pracovní smlouvy jsem si všimla, že nikde nechtějí moje číslo účtu. Účet je totiž propojen s mým personnummer, které je propojené s mým účtem a výplata mi tedy přistála na účtu sama od sebe. Výplatnice mi chodí do mé datové schránky, kterou jsem si zřídila asi tak za dvě vteřiny pomocí otisku prstu a s tou českou má společný jen název. Nemluvím ani o daňovém přiznání, které se celé předvyplní, jak jinak než automaticky, a moje celá aktivita v této oblasti spočívá v potvrzení tlačítkem OK. Tahle smečka jednotlivých Švédů, o kterých si můžeš myslet leccos, dokážou kupodivu dohromady vymyslet velmi efektivní věci.

Přistěhovalci

Tenhle nysvensk, tedy novošvéd přistěhovaný pár let zpátky se bude možná jmenovat Mohammed, Raj, Wang nebo Vedad. Možná bude utíkat z války, možná bude utíkat z života v chudobě. Třeba sem přijde studovat nebo pracovat v jednom z technických, automobilových nebo farmaceutických tahounů. Možná sem přijde za svojí drahou polovičkou, kterou potkal na druhé straně Evropy nebo zeměkoule. Každopádně bude hledat svojí vlastní odpověď, jaké je jeho Švédsko.

Článek byl původně publikován autorkou na stránce Mladiinfo v roce 2019. Pro větší přehlednost je článek přesunut na tento oddělený blog.