Zeptejte se jinak, prosím

Každý, kdo někdy bydlel v zahraničí, to zná – stále se opakující otázky, které kladou všichni okolo.

Bydleli jste nějakou dobu v zahraničí? Jako stážisti, Erasmáci nebo prostě expati? Pak jistě znáte situaci, kdy se přijedete podívat domů a nevyhnete se smršti těch stejných otázek od vašich známých. Zeptejte se jinak, prosím.

1. Ahoj Švédko, ahoj cizinko!

Při návštevách známých v Čechách počítám, kolik sekund potrvá, než mě někdo pozdraví ahoj Švédko. Lidé mají pocit, že odstěhováním se do zahraničí mi automaticky náleží toto oslovení a také jsem pravděpodobně zapomněla všechno české. 

Nikdo nepředpokládá, že bych držela krok s českou politickou situací a hlasovací právo jsem zřejmě pozbyla už ve chvíli, kdy se letadlo odlepilo od země. Omyl – nyní sleduji události v obou zemích. Stěhování do ciziny ze mě Švédku neudělalo a roztaje ještě hodně ledovců než se ze mě Švédka stane.

2. A tvůj přítel je Švéd?

Tato otázka následuje hned potom, co odpovím na otázku A proč zrovna Švédsko? a prozradím, že mě do Švédska odvelelo srdce. Není Švéd, přítel je Ital. A proč se Ital stěhuje ze sluníčka do země jako je Švédsko? Předsudky o zemích jsou prostě neporazitelné a Švédsko je chladné a nevlídné a Itálie je ráj na zemi. A basta.

Itálie? Ne ne, Švédsko.

3. Švédsko? Tam je asi zima, co? A sněží vám tam?

Švédsko, království ledu a sněhu. Nejednoho zklame, že ve Švédsku sníh celoročně nemáme, a že dokonce v přímořském Göteborgu je v zimě podobná teplota jako v Praze. Ve chvíli, kdy vyprávíte o letní koupačce v moři (no, dobře, toto je dílo globálního oteplování), boříte všechno, co vaše známé o podnebí ve Skandinávii ve škole učili.

I když do Kiruny by se normální lidé kvůli šíleným zimním teplotám dobrovolně nepřestěhovali, většina Švédska neleží za polárním kruhem a počasí je zde velmi rozmanité podle toho, v jaké části se nacházíte.

4. A je švédština těžká? Jsi fakt chytrá, že už umíš jazyk…

Je těžké naučit se cizí jazyk? Je hodně nebo málo trénovat cizí jazyk den po dni, měsíc po měsíci, rok po….roce? Švédština se musí – jako každý jiný cizí jazyk – prostě vysedět. Existenci domnělého nadání na jazyky zpochybňuji, a raději bych ho nahradila slovy silná vůle, vytrvalost, motivace. Jazyk se vám do hlavy nenasype.

Švédská gramatika je objektivně jednodušší než česká, jelikož severští minimalisté z jazyka vypustili zbytečnosti jako skloňování sloves a vykání. Dostáváme se k tomu zajímavějšímu, tedy ke slovům, které má čeština a švédština společná pro svůj germánský základ, ale při vlastním výkladu gramatických rozdílností a zajímavostí už každý usíná.

Shrnuto a podtrženo nejsem zázračné dítko, že jsem do jazyka pronikla, jen jako většina ostatních cizinců prostě každý den už rok v kuse šprtám několik hodin denně.

5. Ve Švédsku stejně mluví všichni anglicky, ne.

Češi mají dovoleno neovládat ani základy angličtiny a cizinci p-o-m-a-l-u hláskovat, ale všude jinde se anglicky přece mluvit musí. Ač ve Švédsku většina lidí anglicky opravdu mluví, na úřadě nejsou nadšeni z angličtiny o nic víc než u nás. Ano, v některých profesích to bez švédštiny jde, ale minimálně v menších městech narazí bez úředního jazyka i anglický rodilý mluvčí – konkurence všech těch cizinců bez švédštiny je dost tvrdá. Nesporně je nabídka pracovních míst o hodně zúžená pro všechny bez znalosti švédštiny.

Ano, já sice anglicky mluvím, ale poměrně dost mých známých, co sem nedávno imigrovali, anlicky nemluví a abychom se spolu mohli dorozumněli, museli jsme se naučit společný jazyk. Znalost angličtiny ze mě bohužel automaticky kvalifikovaného kandidáta na učitele v jazykovce nedělá. Líce mi rudnou hlavně mezi dalšími přáteli, kteří díky svému imigrantskému zázemí ovládájí hned několik světových jazyků najednou.

Taky Švédsko.

6. Chci se přestěhovat do Švédska, seženeš mi práci/bydlení?

Sice v každém článku zdůrazňuji, že pomohu každému, kdo do Švédska chce vyrazit, a to také s radostí (zdaleka nejen já) dělám. Ale nejvíce každého expata dokáže nadzvednout předpoklad, že pobyt v cizí zemi automaticky znamená, že vím o všech volných pozicích a bytech k pronájmu. Zejména kvůli tomu, že každý, kdo ve Švédsku bydlí, ví, jak těžké je sehnat stálou práci a slušné bydlení byť jen pro sebe.

7. Neznáš někoho v Malmö u koho bych mohl přespat?

Hostím známé v Göteborgu, který je od Malmö několik hodin jízdy autem, ať se koukám na mapu, jak chci. Sice v této zemi bydlím rok, ale stejně jako v Čechách nemám v každém městě známého, který je připravený poskytovat nocleh každému, koho bolí vytáhnout peněženku za hostel na druhé straně země.

8. Už máš pořádnou práci?

Hledání práce v zemi, jejíž jazyk zprvu neovládáte, znamená skoro vždy pár extra překážek na opičí dráze zvané kariéra. A tak třeba uklízíte jako jsem uklízela já a jste s tím celkem v klidu.

Nejtěžší je, když mi lidé, kteří ve Švédsku byli nejdéle na dovolené, začnou dávat tipy, jak bych si měla najít práci. Měla bych si nejlépe najít Čechy v okolí a pracovat u nich, případně pracovat pro jednu z 1 000 firem, která prahne v každé švédské horní dolní po českých mluvčích. Nebo alternativně mám usilovat o práci na české ambasádě, a to že je ambasáda 500 km vzdálená, není žádná překážka. Je to Švédsko jako Švédsko.

Pepa ze vsi ve Švédsku pracoval na stavbě a Jirka tam bydlí, dám ti na ně číslo. Sice bydlí 500 km od tebe, ale je to Čech, takže… Takže…?

Marně vysvětluji, že krajané, co v cizině bydlí, neprahnou ve většině po tom, aby se na ně zavěsili jiní krajané, navíc z praktického hlediska je vám nějaký kontakt z druhé strany Švédska úplně k ničemu. Je jednodušší se zeptat lidí, co mají podobnou zkušenost nebo alespoň bydlí na stejném místě. Navíc to nutně nemusí být jen Češi – ač některé problematiky jsou jen národní, většina expatů si prochází tím samým bez ohledu na zemi původu.

A ještě jednou Švédsko.

9. A je tam hodně uprchlíků? Je to tam nebezpečné?

Ano, je tu poměrně dost lidí, co byli nuceni přijít sem kvůli válce. Díky tomu život ve Švédsku získává úplně jiný nádech. Neříkám, že setkávání kultur probíhá bez konfliktu. Přiznejme, kriminalita cizinců ve Švédsku dosahuje téměř 30%, přičemž diskuze o příčinách je daleko nad rozsah článku. Většina Švédů, přinejmenším ti, kteří nefandí Švédským demokratům, toto chápe. Přiznejme ale také, že bez cizinců, kteří drží mnohá odvětví při životě, by bylo Švédsko dávno na lopatkách. Přiznejme si naposledy, že já jsem v kategorii cizinec taky.

Za rok ve Švédsku jsem se naučila o dobrých a horších lidech švédských i nešvédských tak hodně, že se mi o tom v Čechách ani nezdálo. Švédsko rozpíná a natahuje moji toleranci do rozměrů, o kterých jsem neměla tušení. Za rok jsem zbořila tolik stereotypů, že bych z nich postavila zeď na hranicích Schengenu. Zároveň jsem si vytvořila pozitivní i negativní předsudky jinde. Švédsko, dobrovolnictví s uprchlíky v Červeném kříži a mimoevropští spolužáci mi znovu osvěžili, že jsme si všichni rovni bez ohledu na tvar obličeje a barvu kůže.

10. Jaktože nebydlíš ve Stockholmu?

Všichni automaticky předpokládají, že bydlím v hlavním městě. Vsadím se, že 9 milionů občanů naší země by namíchlo, kdyby všichni cizinci automaticky ignorovali existenci měst mimo to hlavní. Vaše tetička bohužel průvodce Stockholmem bude muset zajistit na místě, jelikož bydlím několik hodin jízdy od města. Navíc jsem tam byla na návštěvě v celé své historii jenom jednou.

11. A jsou tam Češi?

Ač je zajímavé debatovat o tom, že Češi jsou snad úplně všude, tipnu si, že většina lidí se stěhuje z České republiky právě proto, že v zahraničí Češi nejsou. Češi nejsou ten národ, který by se záměrně stěhoval do cizí země na místo, které je plné sousedů. Přátelské vztahy se budují a občasná posezení se samozřejmě ve veselém duchu konají. Ale minimálně pro mě je otázka hustoty osídlení Čechů ve Švédsku irelevatní.

12. Miluji skandinávskou kulturu!

Tato věta nevyhnutelně svádí k otevření debaty na téma toho, co člověk o skandinávské kultuře vlastně ví pokud tady nikdy nebydlel. Kolik toho jsou jenom naše romatické představy o…o čem vlastně? Některé aspekty této kultury jsou celkem příjemné, třeba fika – obligátní pauza na kafe a sušenky – nebo striktní oddělení pracovního a volného času. Ale většina toho, co skandinávskou kulturu doopravdy tvoří – způsob myšlení, specifika mezilidské interakce, sociální stát a jeho silná a slabá místa – to vše je na první pohled abstraktní a těžko pojmenovatelné.

13. Ve Švédsku je to drahý, ne?

Alternativou k této finanční otázce je otázka Ty tam asi vyděláváš hodně, co?, kterou dostává pravidelně moje česká kamarádka, ale ještě nikoho nenapadlo položit ji v souvislosti s mojí osobou. Zvláštní. Ano, ceny jsou ve Švédsku vysoké, ale proporciálně odpovídají tomu, co si člověk v zemi průměrně vydělá. Některé položky jsou dokonce v přepočtu stejně drahé jako v Praze (některé pronájmy v menších městech nebo bezlepkové produkty). Při mé první návštěvě ve Švédsku moje peněženka i mé srdce málem vykrvácely, ale není nic horšího než turista, který je na dovolené v drahém Švédsku kvůli extraúsporném režimu o sucharech a vodě.

14. To já bych nezvládl./To dáš, ty jsi vždycky dobrá.

Musím říci, že tento bod konverzace je pro mě zdaleko nejtěžší, jelikož pro mě osobně existuje přímá úměra mezi množstvím lidí, kteří dojdou k tomuto prohlášení a mým vzrůstajícím přesvědčením, že možná dělám něco, co je děsně složité. 

Radši bych od známých slyšela, že odstěhovat se bez práce a jazyka za partnerem s cílem najít si podobné zaměstnání jako jsem měla v Čechách není nemožné a že je to vlastně celkem zajímavá a zábavná životní zkušenost a možnost naučit se o sobě hodně nových věcí. Když mi hned několik lidí za návštěvu řekne, že oni by se o něco podobného ani nepokoušeli, přemýšlíte o tom, jestli jste oproti ostatním lidem šílení a otázky o smyslu vaší reality a bytí klepou na dveře.

15. Řekni něco švédsky.

Jag heter Kristýna, jag bor i Sverige. Jag gillar inte den här frågan men jag förstår att ni är nyfikna.

Článek byl původně publikován autorkou na stránce Mladiinfo v roce 2019. Pro větší přehlednost je článek přesunut na tento oddělený blog.